Заповед за незабавна защита

Пострадало от домашно насилие лице може да подаде молба до съда за защита срещу насилие в случай на какъвто и да е вид физическо, сексуално, психологическо или икономическо насилие, извършено между бивши или настоящи съпрузи или други взаимно свързани лица, независимо дали извършителят споделя или е споделял общо домакинство с пострадалия.

Съдебната защита от насилие намалява контрола на насилника, заплахите и манипулациите и е от жизненоважно значение за излизането на пострадалото лице от насилствената връзка, за упражняването на правата му, за уреждането на споровете относно развода, родителските права, издръжката и за възстановяването от насилието, преживяно във връзката. Психологическото и социалното подпомагане и подкрепа могат да бъдат по-ефективни, ако се гарантира безопасността на пострадалото лице.

Съдебна защита и права на човека

Съдебната заповед за защита от насилие е едно от средствата за защита, които държавата може да предприеме, за да гарантира защитата на правата на пострадалите. Ако съдът не издаде заповед за защита, без правни основания, това може да доведе до нарушаване на правото на живот, забраната на нечовешко или унизително отнасяне и правото на личен и семеен живот.

Забрана на дискриминация

Домашното насилие се счита за форма на дискриминация спрямо жените, тъй като засяга предимно жени. Ако държавата (в случая - съдът) не успее да реагира ефективно и да предостави помощ и подкрепа на пострадалите от домашно насилие в случаи на непосредствена заплаха за живота, свободата или здравето им, това може да доведе до нарушаване на забраната на дискриминация във връзка с нарушаване на правото на живот и/или забраната за нечовешко или унизително отнасяне и правото на личен и семеен живот.

Относно този раздел

Този раздел от ръководството обяснява каква защита могат да поискат от съда пострадалите лица и кои процедури се провеждат, за да получат заповед за защита и какво да правят, когато заповедта не се спазва от извършителя.

Ресурси

Последно обновяване 18/08/2020