Заповедта за защита от насилие предоставя няколко средства за защита, за да подсигури безопасността на пострадалото лице.

Съдът може да нареди една или повече от следните превантивни мерки срещу насилието:

  • да задължи извършителя да се въздържа от домашно насилие
  • да отстрани извършителя от съвместно обитаваното жилище за определения от съда срок (от 3 до 18 месеца)
  • да забрани на извършителя да се приближава до пострадалото лице, до жилището, до местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалото лице при условия и срок, определени от съда (от 3 до 18 месеца)
  • временно да определи местоживеенето на детето с пострадалия родител или с родителя, който не е извършил насилието при условия и срок, определени от съда, ако това не противоречи на интересите на детето (от 3 до 18 месеца)
  • да задължи извършителя на насилие да посещава специализирани програми
  • да насочи пострадалите лица към програми за възстановяване

Мярката по т. 4 не се налага в случай на висящ съдебен спор между родителите относно упражняването на родителските права, местожителството на детето или режима на личните отношения.

В случай на заповед за защита от насилие защитата на правото на живот на пострадалото лице, физическата и психическата му цялост надделяват върху правата на собственост на извършителя. Следователно извършителят на домашно насилие може да бъде осъден да напусне и да му бъде забранено да се връща в жилището си, дори ако той притежава този имот или ако това местожителство е неговият деклариран адрес.

Ресурси

Последно обновяване 18/08/2020