Процедурата за получаване на заповед за съдебна защита от насилие е регламентирана специфично, за разлика от други граждански процесуални средства. Тъй като защитата на пострадалото лице изисква необходимата проверка и незабавна реакция, съдът е длъжен да издаде заповедта за незабавна защита в рамките на 24 часа след получаване на молбата, в случаи на пряка, непосредствена или последваща заплаха за живота или здравето на пострадалото лице. Когато няма други доказателства, съдът издава заповед за защита, само въз основа на приложената декларация.

Срок и процедура

Обикновено съдът издава заповедта за незабавна защита от насилие в рамките на 24 часа след получаване на молбата, без да провежда съдебно заседание. В същия ден съдът насрочва първото заседание от проиводството. В процедурата за издаване на заповед за защита са допустими всички доказателствени средства съгласно Гражданския процесуален кодекс и протоколите, докладите и други актове, издадени от Дирекция „Социално подпомагане“, от лекари, както и от психолози, които са консултирали пострадалото лице; документите, издадени от доставчици на социални услуги, лицензирани по Закона за социалните услуги и декларацията на чл. 9, ал. 3 от Закона за защита от домашно насилие. Съдът взема решение в последното заседание. Често съдилищата издават решенията си един месец след последното заседание.

Изпълнение

Решението на съда за издаване на заповед за защита от насилие трябва да бъде изпратено на полицията за изпълнение. Следователно, ако съдът е разпоредил на извършителя да напусне общото жилище, полицията ще представи решението на извършителя и ще му разпореди да напусне жилището. Полицията също е длъжна да следи дали извършителят спазва или не превантивните мерки, постановени от съда. Ако извършителят не спазва мерките, определени от съда, той може да носи отговорност съгласно Наказателния кодекс.

Ресурси

Последно обновяване 18/08/2020