Пострадалото лице може да получи заповед за защита, като подаде молба до гражданския съд. Искането се подава в едномесечен срок след акта на домашно насилие.

Как да подготвим молба

Молбата за защита от насилие се попълва в писмена форма и съдържа:

  1. имена, адрес и ЕГН на пострадалото лице, адрес на Дирекция „Социално подпомагане“; в случай че пострадалото лице не може или не желае да разкрие своя постоянен или настоящ адрес, то може да посочи друг адрес
  2. имена и настоящ адрес на извършителя или друг адрес, където той може да бъде призован, включително телефон и факс
  3. данни за семейството, родствените връзки или фактическата връзка между пострадалото лице и извършителя
  4. датата, мястото, методът и други факти и обстоятелства относно извършеното домашно насилие
  5. подпис

Молбата може да бъде написана на ръка. Не се изискват позовавания на съответните закони или други правни норми, за да може пострадалото лице да попълни и изпрати формуляра на молбата или съдът да го приеме и вземе решение. Следователно пострадалото лице може да попълни формуляра без правна помощ, което е особено важно, когато има нужда от незабавна защита от насилие. Въпреки това, когато е достъпно, се препоръчва правно консултиране, тъй като молбата ще предполага съдебни спорове в бъдеще.

Доказателства

В случаите на незабавна защита от насилие, съществува изключение относно представянето на доказателства относно твърдението на пострадалото лице за преживяното насилие. Декларация, оформена като част от молбата, трябва да бъде подписана, в потвърждение, че фактите за преживяното насилие, посочени в молбата, са верни. Подобна декларация се счита за достатъчно доказателство от съда, за да предостави незабавна защита срещу насилие. Следователно, за да получи защита от насилие, пострадалото лице не е длъжно да представя никакви писмени доказателства (напр. полицейски доклади, болнични листове, медицински епикризи и т.н.), особено ако то никога не е съобщавало за насилие преди да подаде молба до съда. И все пак, ако пострадалото лице има някакви справки от полицията или други институции, се препоръчва представянето им като доказателство заедно с молбата.

Къде се подава молбата

Молбата трябва да бъде подадена до съответния районен съд на мястото (адреса) по постоянното или настоящото местожителство на пострадалото лице.

Такси

Пострадалите от домашно насилие са освободени от заплащане на държавната такса за подаване на молба за незабавна защита срещу насилие.

Когато молбата съдържа данни за пряка, непосредствена или последваща заплаха за живота или здравето на пострадалото лице, районният съд в закрито заседание, без да призовава страните, издава заповед за незабавна защита в срок от 24 часа след получаване на молбата.

Обжалване

Когато съдът отхвърли молбата за незабавна защита или я уважи частично, заявителят (пострадалото лице) може да обжалва решението, като подаде жалба в 7-дневен срок от датата на получаване на решението.

Жалба се подава до съда, който е взел решението (отхвърлил молба за незабавна защита). Но тя трябва да бъде адресирана до окръжния съд. Съдът, издал решението (отхвърлил молбата за незабавна защита) изпраща жалбата до окръжния съд.

Решението на окръжния съд по тези въпроси е окончателно и не подлежи на обжалване.

Отхвърлянето на молбата за незабавна защита не пречи на пострадалото лице отново да  поиска от съда незабавна защита, ако заплахата от насилника все още съществува.

Ресурси

Последно обновяване 18/08/2020