Пострадало лице или някой друг може да подаде сигнал в полицията относно актове на домашно насилие и наказателното производство започва и се провежда в съответствие с Наказателно-процесуалния кодекс.

Начало на производството

В повечето случаи е задължение на полицията да започне наказателно производство, когато е уведомена за престъпление, дори ако пострадалото лице не е подало молба.

Обжалване

Когато прокурор откаже да започне наказателно производство (трябва да бъде постановление в писмена форма и прокурорът трябва да информира молителят), пострадалото лице има право да обжалва това постановление пред висшестоящия прокурор. Прокурорът трябва да разгледа жалбата и може изцяло или частично да отмени или измени обжалваното постановление. Постановлението на прокурора, с което жалбата е отхвърлена или удовлетворена, подлежи на обжалване пред апелативния прокурор и неговото постановление може да се обжалва пред главния прокурор. Ако пострадалото лице смята, че нейните или неговите права са нарушени с това постановление, има право да подаде жалба до Европейския съд по правата на човека. Прекратяването на започнало производство може да се обжалва пред районния съд, чието решение може да се обжалва пред окръжния съд. Постановлението на прокурора за спиране на производството може да се обжалва пред районния съд, което решение е окончателно. Всички постановления на прокурора, които не са обжалвани в съда, могат да бъдат обжалвани пред висшестоящия прокурор.

Уязвими пострадали

Пострадалите от домашно насилие се признават за жертви със специфични нужди. „Специфични нужди от защита“ по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс са налице, когато се изискват допълнителни средства за защита срещу вторична и повторна виктимизация, сплашване и отмъщение, емоционални или психични страдания, включително запазване на достойнството на пострадалите по време на разпит.

В допълнение към основните права на пострадалите в наказателното производство, тези със специални нужди имат право:

  • да получават информация за освобождаването или бягството от ареста/затвора на задържания или осъден насилник
  • да свидетелстват в съда при мерки за избягване на контакт с обвиняемия, включително чрез видеоконференция или телефонна конференция 
  • да свидетелстват в присъствието на психолог или родител - ако жертвата е дете
  • да свидетелстват в съда, само ако показанията, дадени по време на разследването, не могат да бъдат прочетени или новият разпит е от решаващо значение за разкриването на истината. Новият разпит се провежда, като се вземат мерки за избягване на контакт с подсъдимия, включително в специално оборудвани помещения

На пострадалите се предлагат подходящи мерки за защитата им по време на наказателно производство. За да гарантира безопасността на пострадалите, служителите, които ръководят наказателното производство, могат да прилагат мярка за сигурност, забраняваща на извършителя да се приближава до пострадалия или на определено място.

Ресурси

Последно обновяване 18/08/2020