Ако дадено лице е обект на неравно третиране, в сравнение с друго лице в сходна ситуация, въз основа на признака възраст, тогава е възможно да е налице възрастова дискриминация.

Понятието “възраст” се отнася до това дали дадено лице е на определена възраст, влиза в определена възрастова граница и дали бива определяно като “млад/а” или “стар/а”. 

Забраната за дискриминация е нарушена, когато на дадено лице се отказват права или ако то се третира различно (благоприятно или неблагоприятно) от други лица, въз основа на неговата възраст. Нужно е да се отбележи, че дискриминацията може да се проявява под различни форми, които невинаги са директни или явни. Ето защо е важно да умеете да разпознавате различните видове дискриминация

Трудова заетост

Дискриминация, основаваща се на възраст, може да се прояви в различни сфери от живота, но най-често този тип дискриминация възниква в сферата на трудовите взаимоотношения. Въпреки че законът забранява възрастовата дискриминация в сферата на заетостта, прояви на дискриминация е възможно да се открият във всеки етап на трудовата заетост, включително в обявите за работа, в длъжностната характеристика, при интервюта, наемане на работа, определяне на заплата, възлагане на задачи, оценка на трудовото представяне, обучения, повишения, освобождаване от работа и пр. 

пример Обява за работа, която търси да назначи конкретно млади и привлекателни сервитьорки от женски пол или отклонява лица над 50-годишна възраст да кандидатстват за позицията, е дискриминационна. Ако работодател откаже обучение на служител, само защото той/тя е над възраст 55 години или защото той/тя е близо до пенсиониране, това също може да се приеме за проява на дискриминация.

Важно е да се отбележи, че е възможно да съществуват изключения в сферата на заетостта, при които различното третиране, основаващо се на признака възраст, може да е обективно и оправдано от законосъобразна цел.

Също е възможно различни изключения, основаващи се на възрастов признак, да бъдат прилагани в сферата на предлагане на стоки и услуги.

пример Често срещана законова практика на държавно ниво е да се отказва достъп до определени стоки и услуги на млади хора, които не са навършили дадена възраст, най-често 18 години. Например, в повечето страни, включително и в България, на ненавършилите 18-годишна възраст е забранено да закупуват алкохолни напитки и да посещават нощни заведения.

В това ръководство ще намерите по-подробна информация относно онези сфери от живота, в които е възможно най-често да възникнат случаи на дискриминация.

Ресурси

Последно обновяване 31/03/2020