Можете да бъдете наказани само с наказания, предвидени в нормативната уредба. Законът трябва ясно да посочва конкретната санкция, която може да бъде наложена за конкретно нарушение.

Според българското законодателство съществуват няколко вида дисциплинарни наказания, като писмено предупреждение, допълнително дежурство по хигиена, забрана за получаване на хранителна пратка по време на посещението, забрана за участие в колективни дейности и т.н. Най-тежкото наказание е изолацията в наказателна килия. Прочетете повече за изолацията в наказателна килия.

Забранени наказания

Някои ограничения и мерки никога не трябва да се използват като наказание. Те включват:

  • Tелесно наказание
  • Физически ограничения
  • Лишаване от храна
  • Прекалено дълъг срок на изолация
  • Hастаняване в килия с неадекватни условия на живот

Какви нарушения на човешките права може да възникнат?

Забрана за нечовешко и унизително отношение 

Неправомерното прилагане на дисциплинарно наказание, като например изолация в наказателна килия, може да доведе до нарушаване на правото ви да не бъдете третирани по нечовешки или унизителен начин или дори изтезания. Прочетете повече за изолацията в наказателна килия.

Как да направите оплакване

Ако смятате, че началника на затвора ви е наложил незаконно дисциплинарно наказание, трябва да подадете оплакване до директора на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ или до административния съд. За повече информация, прочетете в раздел за дисциплинарни производства.

Прочетете още за:

Ресурси

Последно обновяване 15/03/2024