Досъдебната фаза е частта от наказателното производство между образуването на наказателно производство и началото на съдебния процес. По време на досъдебната фаза вашето дело се ръководи от прокурора и от разследващите органи.

Досъдебната фаза се състои от три стадия: образуване на досъдебно производство, разследване и действия на прокурора след приключване на разследването.

Решение за предоставяне на статут на пострадал

Ако искате да обжалвате решението, с което ви е отказан статут на пострадал, можете да направите това до началото на съдебния процес. В зависимост от това кой е взел решението, вие можете да го обжалвате до:

  • Hаблюдаващия прокурор ако решението е взето от разследващия
  • Горестоящия прокурор ако решението е взето от прокурора

Стадий на образуване на досъдебното производство

Преди да образува досъдебно производство, прокурорът или разследващият орган трябва да са убедени, че има достатъчно данни, че е извършено престъпление. Това означава, че такива данни трябва вече да са събрани. Досъдебното производство се образува с постановление на прокурора или с първото действие по разследването когато се извършва оглед, претърсване или други не търпящи отлагане действия. Когато се съберат достатъчно доказателства за това, че престъплението е извършено от определено лице, то се привлича като обвиняем от разследващия орган с постановление или с протокола за първото действие по разследването.

Стадий на разследването

Стадият на разследване е вторият стадий от наказателното производство, когато разследващият орган се опитва да установи какво е станало по делото. Обикновено то се извършва от полицията или в някои случаи от друг разследващ орган като следовател, митнически служител или самия прокурор. Разследващият орган е отговорен за провеждането на разследването в началния етап. Разследването се контролира от прокурора. 

пример Ако смятате, че действие на вещо лице е нарушило вашите права, тогава следва да отправите жалба до разследващия, който отговаря за вашето дело. 

Ако смятате, че вашите права са били нарушени от определени действия или решения на разследващия, водещ вашето дело, трябва да подадете жалба до прокурора, който осъществява надзор. 

пример Ако следователят е отказал да ви позволи да участвате в някои от действията по разследването, без да посочи причини за такова решение, можете да подадете жалба до прокурора, осъществяващ надзор.

Действия на прокурора след приключване на разследването

На този стадий делото се подготвя за съда и това започва с връчването на официалния обвинителен акт. По време на този стадий прокурорът е отговорен за вашето дело. Ако смятате, че определени действия или решения на прокурора са незаконни и нарушават вашите права, трябва да подадете жалба до по-висшестоящия прокурор. Ако не знаете кой е по-висшестоящия прокурор, трябва да пишете до главния прокурор, който ще препрати жалбата ви на отговорния прокурор.

пример Ако прокурорът ви е отказал достъп до материали по делото, което се отнася до престъплението, от което сте пострадал, трябва да подадете жалба до висшестоящия прокурор или до главния прокурор.

Процедура и срокове

Всички решения, които могат да се обжалват, трябва да съдържат информация за процедурата и за сроковете на обжалване. Важно е да се спазват сроковете, които са регламентирани за този вид жалби. Те са различни за различните действия.

Ресурси

Последно обновяване 29/04/2019