Имате право да запазите мълчание на всички фази от производството, независимо от тежестта на престъплението, в което сте били обвинени. Това право важи от самото начало на разследването срещу вас.

Самоуличаване

Правото да запазите мълчание ви защитава от това никой да не ви принуждава да сътрудничите и да давате показание срещу себе си по време на цялото наказателно производство. 

пример Ако вашия адвокат не присъства на първия разпит, полицията трябва да ви информира ясно, че можете да предпочетете да не отговаряте на техните въпроси и за възможните последствия от вашия избор да отговаряте.

Това също така означава, че полицията не може да използва насилствени методи срещу вас. 

пример Полицията не може да използва заплахи, физическа сила или законни санкции в случай на ваш отказ да свидетелствате.

Полицията трябва да уважава вашия избор да запазите мълчание и не може да използва тайни методи, за да получи самопризнание.  

пример Ако сте предпочели да запазите мълчание, полицията не може да използва таен информатор във вашата килия, на когото да се доверите и да направите самопризнание.

Доказателства, получени в нарушение

Българският Наказателно-процесуален кодекс забранява използването на доказателства, които са получени в нарушение на закона. Въпросът дали доказателствата са получени в нарушение на закона се преценява по време на съдебния процес, а след като той приключи с постановяване на съдебен акт, в хода на въззивното производство в случай на обжалване или протест.

пример Ако от вас са поискали да признаете извършването на престъпление под заплаха от арест или значителна глоба, използването на това доказателство като основание за вашата присъда може да наруши вашето право да запазите мълчание. 

Прочетете повече за доказателствата.

Обхват и последствия

Съдът не може да използва вашето мълчание като основа за вашето осъждане. Това означава, че не може да бъдете обявени за виновни само защото сте избрали да не сътрудничите. Това обаче не означава, че не е необходимо да предоставяте определени обяснения в съдебното заседание или при разследването.

пример Вие имате задължение да разкриете своята самоличност, да се подчините на заповед или постановление за задържане и да се съобразите със законно съдебно решение да дадете материал за ДНК или други образци за сравнително изследване за целите на разследването. 

Когато имате задължение да докажете истинността на собствените си изявления, вашето право да запазите мълчание няма да ви освободи от това задължение. Ако сте избрали да използвате правото си да запазите мълчание или да сътрудничите възможно най-малко, моля, имайте предвид, че в някои случаи вашите обяснения биха могли да работят във ваша полза

Ресурси

Последно обновяване 16/01/2020