Имате право да разпитате свидетели, които свидетелстват против вас в съда. Тази възможност трябва да бъде предоставена на вашата защита и на прокурора при равни условия.

Вие имате право да разпитвате не само свидетели, но също така вещи лица и жертви, които свидетелстват във вашия съдебен процес.

Приемане и оценка на показанията на свидетелите

Относимост на показанието

Свидетелското показание е доказателство, следователно както всяко друго доказателство то трябва да бъде относимо към делото и да бъде получено законосъобразно. 

Съдът има задължението да призове само на свидетели, чиито показания са относими към вашия случай. Ето защо, ако искате определен свидетел да бъде призован от ваше име, трябва да обясните на съда защо считате, че неговите показания са важни за вашия случай.

Ако сте посочили основателни причини за призоваване на свидетел пред съда, но той е отказал да призове този свидетел, съдът трябва да посочи причини за този отказ. Свидетелите и на двете страни трябва да бъдат третирани еднакво. Вашите права ще бъдат нарушени, ако съдът е призовал важен свидетел на прокуратурата, но е отказал да призове също толкова важен и относим свидетел, който сте предложили.

Достоверност на показанията

Според Българския закон съдът трябва да изследва всички доказателства по делото всестранно и пълно. В това изследване съдът трябва да оцени достоверността на показанията и може да вземе предвид всички други факти и обстоятелства по вашето дело. Показанията на всички свидетели се приемат за еднакво достоверни при тяхното представяне. Никой свидетел не може да бъде презумиран за по-достоверен от друг без индивидуална оценка.

Отсъствие на свидетел

Ако свидетел, който е дал показания срещу вас, не е в състояние да участва в процеса, трябва да има основателни причини за неговото / нейното отсъствие. Фактът, че даден свидетел не присъства на процеса, не винаги нарушава правото ви на справедлив съдебен процес. Ако обаче показанието на свидетел, който не присъства на процеса и на когото никога не сте имали възможност да зададете въпроси, е в основата на вашата присъда, това вероятно ще доведе до нарушаване на вашите права.

Когато отсъства свидетел, държавните институции трябва да положат всички разумни усилия, за да открият свидетеля и да го доведат в съда. Ако свидетелят не може да бъде намерен, в някои изключителни случаи съдът може да използва по-ранно показание на свидетел в производството. Когато използва такова показание, съдът трябва да се увери, че то е достатъчно надеждно и подкрепено от други доказателства. Този стандарт е дори по-висок, ако такова изявление е решаващо за признаването ви за виновен.

Анонимни свидетелства

При изключителни обстоятелства във вашия съдебен процес могат да се използват показания на свидетели с тайна самоличност. Самоличността на свидетеля може да бъде скрита, ако има опасения за неговата безопасността или други достатъчни основания. Въпреки това, дори ако свидетелят е анонимен, трябва да можете да оспорите показанията му и тяхната достоверност. Задължението на съда да осигури такова равновесие е много по-важно ако показанията на анонимния свидетел са от решаващо значение за вашия случай.

Ресурси

Последно обновяване 29/04/2019