Как да се оплачете, ако смятате, че сте бил/а жертва на клевета?

Ако смятате, че са разгласени публично клеветнически твърдения за Вас, има няколко начина да защитите правата си:

Оплачете се на медията

Ако фактите или мненията, които считате за клеветнически, са публикувани в пресата или в електронна медия, можете да поискате медията да ги оттегли или да публикува извинение. В оплакването си до медията трябва да посочите кои факти или информация считате за клеветнически, както и датата и мястото на публикуването им. В случай че се касае за информация, излъчена от радио или телевизия, имате и друга възможност. Сългасно Закона за радиото и телевизията можете в 7-дневен срок от излъчване на информацията, която Ви е засегнала, да поискате т. нар. право на отговор. Бихте могли да подадете жалба и в Комисията за журналистическа етика

пример Ако информацията е излъчена в новинарска емисия на дадена телевизия, която се радва на широка гледаемост, правото Ви на отговор следва да бъде излъчено в същото предаване или в равностойно по значение друго предаване.

Граждански иск

Можете да подадете иск в съда срещу автора или разпространителя на клеветническите изявления. Можете да направите това дори и когато сте поискал/а от медията да оттегли разпространената информация и/или да Ви се извини, но е отказала. С иска си можете да поискате от съда да:

  • установи, че въпросните изявления са клеветнически или обидни
  • Ви присъди парично обезщетение за претърпени имуществени или неимуществени вреди (накърнено име, чест, душевни страдания)

Ако търсите обезщетение за претърпени вреди, трябва да посочите на съда какви точно вреди сте претърпял/а или каква сума намирате за справедливо обезщетение в случая.

Наказателно производство

Клеветническите изявления могат да бъдат наказвани и по наказателен ред, въпреки че най-често те са разглеждани в гражданскоправни производства. Все пак ако решите, че желаете да започнете наказателно производство срещу клеветник, трябва да подадете тъжба до съда. Съдът ще накаже автора или разпространителя на клеветническите изявления, само ако те са:

  • направени умишлено
  • съдържащи неверни факти
  • изразени пред/станали достояние на поне едно трето лице

Обжалване

Ако съдът откаже да установи, че сте бил/а жертва на клевета и да накаже автора или разпространителя ѝ, а Вие смятате, че това решение не е добре обосновано и правилно, можете да го обжалвате пред по-горен съд. Процедурата и сроковете за подобно действие трябва да са упоменати в решението на съда, чието решение искате да обжалвате.

Допълнителен граждански иск

В наказателното производство пред съда можете да подадете и граждански иск, с който да поискате и парично обезщетение от клеветника извън санкцията, която съдът би му/ѝ наложил. Или друг вариант - можете да подадете този граждански иск до граждански съд отделно от наказателното производство.

Ресурси

Последно обновяване 13/03/2020