Кой?

Решението дали да се прекрати или да се продължи Вашето принудително лечение се взима от съда, който е постановил първоначално лечението. В България, това е районният съд по местонахождението на болницата. 

Срок

Решението за това дали е нужно Вашето лечение да бъде продължено или прекратено трябва да се вземе бързо. Но в Наказателно-процесуалния кодекс не са упоменати никакви срокове, освен че съдът е длъжен да насрочи заседание до три дни, след като получи предложението на прокурора.

Мотивирано решение

Съдът е длъжен да провери всички факти за и против Вашето принудително лечение. Докато го прави, трябва да изслуша мнението на медицинския персонал, който Ви лекува, както и да поиска мнението на вещо лице-психиатър. Основанията за продължаване на лечението Ви (в случай, че това е решението на съда) трябва да са описани ясно и особено защо това се налага във Вашия случай. Колкото по-дълго съдът решава да останете на принудително лечение, толкова по-конкретни и изчерпателни трябва да са мотивите му. 

Обжалване

Вие имате право да обжалвате съдебното решение, ако прецените, че законът не е правилно приложен или има проблем в правната обосновка. Това се нарича касация. Процедурата по обжалване е описана в Наказателно-процесуалния кодекс. Много е важно да следите за срока за обжалване, който е обозначен в съдебното решение. Срокът в конкретния случай е 7 дни.

Следващо предложение

Ако съдът е решил, че принудителното Ви лечение трябва да бъде продължено, прокурорът може да подаде ново предложение за преразглеждане на случая Ви, когато състоянието Ви се промени и не изисква лечение. При всички случаи съдът е длъжен служебно да преразгледа настаняването Ви на всеки 6 месеца

Какви нарушения на правата на човека са възможни?

Ако изискванията на процедурата по преразглеждане на Вашето принудително лечение не се спазят, това може да доведе до нарушение на правото на свобода и сигурност на личността.

Ресурси

Последно обновяване 15/03/2019