Съдът на Европейския съюз може:

1. Да отмени актове на Европейския съюз

Физическите лица могат да започнат производство за отмяна, ако са в състояние да докажат, че даден акт на Европейския съюз противоречи на Договорите или основните права, обхванати от Хартата, и че този акт ги засяга пряко и лично. След това Съдът на Европейския съюз ще прегледа съответствието на акта и може да го обяви за нищожен. Този процес е известен като иск за отмяна.

Прочетете повече за иска за отмяна.

2. Да изиска от Европейския съюз да Ви предостави обезщетение

Ако жалбата бъде приета, Съдът може да определи дали европейски институции, органи или служители са Ви причинили вреди в резултат на тяхната административна или законодателна дейност. Този процес е известен като иск за обезщетение.

Прочетете повече за иска за обезщетение.

3. Да гарантира, че институциите на Европейския съюз предприемат действия

Физическите лица могат да предприемат действия чрез Съда на Европейския съюз срещу Парламента, Съвета или Комисията, ако те не успеят да вземат определени решения при определени обстоятелства. Този процес е известен като иск за бездействие.

Прочетете повече за иска за бездействие.

4. Да разяснява тълкуването на правото на ЕС

При поискване от национални съдилища, Съдът може да разясни как се тълкува част от европейското законодателство. Съдът може също така да преразгледа валидността на закон на ЕС чрез този процес. Тълкуването, дадено от Съда, е задължително за националния съдия.

Преюдициалните производства не бива да се пренебрегват: те са мощен инструмент за гарантиране, че правото на Европейския съюз – включително Хартата на основните права – се прилага правилно в целия Съюз.

Като физическо лице не можете директно да поискате от Съда на Европейския съюз да започне такова производство. Въпреки това, можете да поискате пред Вашия национален съд да започне такова пред Съда, ако участвате в производство, включващо правото на Европейския съюз. При производство пред съда от последна инстанция (в повечето случаи последната инстанция е Върховният съд), съдът може да има задължението да отнесе въпроса до Съда на ЕС.

Прочетете повече за преюдициалните производства.

Съдът на Европейския съюз не може:

Съдът може да изпълнява само онези задачи, които са му разрешени съгласно Договорите на Европейския съюз и неговия процедурен правилник. Като международен съд той има много специфични функции и няма същата власт като съдилищата в България. Следователно не може:

  • да разглежда жалби срещу действия на частни фирми или лица
  • да отменя или променя решения на съдилища или държавни институции
  • да преразглежда доказателствата по национални съдебни дела
  • да наказва държавни служители или частни лица
  • да отменя или изменя българските закони

Ресурси

Последно обновяване 17/03/2024