Жертвите имат право да поискат обезщетение за претърпените вреди поради престъпление от омраза или друга форма на дискриминация, която не е криминализирана. Обезщетението може да бъде за физически или психически щети и/или за повредена или загубена собственост и за пропуснати ползи.
Ако жертвите не са поискали обезщетение по време на наказателното производство, те могат да подадат граждански иск пред гражданския съд, но гражданският процес ще бъде спрян до произнасянето на окончателното решение от наказателния съд. Ако престъплението не е криминализирано, пострадалите могат да предявят граждански иск по Закона за защита от дискриминацията пред гражданския съд. Пострадалите, обаче, могат да изберат и да претендират обезщетение по Закона за задълженията и договорите – пред гражданския съд.
Жертвите могат да потърсят обезщетение за загубата и на:
- повредена или изгубена собственост/средства/приход
пример Повредена кола или средства, които сте похарчили за лечението си в болница.
- неимуществени вреди – психически и физически страдания
пример Ако сте били наранени, можете да поискате обезщетение за психическите страдания, които сте преживели (стрес, страх), както и за физическите страдания (болка). Можете също така да поискате обезщетение за разходите, които сте направили за медицинска помощ.
Размер на обезщетението
При определяне на размера на обезщетение за неимуществени вреди, съдът ще вземе предвид:
- тежестта на престъплението
- нараняванията, които сте претърпели, и последствията от тях
- психологическата травма, която може да сте претърпели и други фактори
Прочетете повече за обезщетението за престъпление.
Прочетете повече за правото на справедлив процес в гражданското производство.