За осигуряване на реда и сигурността в затвора могат да се прилагат мерки за сигурност като обиск. Обиск може да се извършва, за да се гарантира, че не носите незаконни предмети или вещества.

Основания

Обискът може да се използва като мярка за осигуряване на реда и безопасността в затвора, но само когато има причина да бъде извършван. Обиските, особено претърсването на цялото тяло, не трябва да се извършва рутинно - без конкретна причина. Затова редовното претърсване на цялото тяло без видима причина е недопустимо.

пример Администрацията на затвора не следва да извършва обиск на цяло тяло всяка седмица, ако не сте заподозрени в пренасяне на незаконни предмети.

Начин на провеждане на обиска

Всеки обиск, включително претърсването на цялото тяло (обиск на голо), който изисква да се съблечете напълно пред служителите на затвора, трябва да се провежда по уважителен начин. Обиск, който включва физически контакт, трябва винаги да се извършва от служител от същия пол като вас. При претърсване на голо, не се позволява да присъства затворнически персонал от противоположния пол. Обиск на интимните части на тялото може да се извършва единствено от медицински специалист.

Какви нарушения на човешките права може да възникнат?

Забрана за нечовешко и унизително отношение

Обиските, извършени без видима причина, които са твърде агресивни или са извършени по неподходящ начин, могат да доведат до нарушаване на правото ви да не бъдете третирани по нечовешки или унизителен начин. Въпреки това, ефектът от такова претърсване върху вашето физическо или психическо състояние трябва да бъде достатъчно тежък, за да доведе до нарушаване на тези права.

Например Ако сте били обискирани веднъж без видима причина, но самият обиск е извършен правилно и без грешки, вашите права най-вероятно няма да са нарушени. Ако обаче сте подлагани на обиск всеки ден в продължение на месеци, без никаква причина, дори ако обискът на голо е извършван по подходящ начин от служител от същия пол, вашите права най-вероятно ще бъдат нарушени.

Прочетете повече за това как да направите преценка дали вашите права са били нарушени.

Как да направите оплакване

Ако смятате, че правата ви са били нарушени, трябва да подадете оплакване до директора на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, прокурора или до административния съд. Прочетете повече за това как да направите оплакване.

Ресурси

Последно обновяване 22/04/2019