Право на свиждане

Докато сте в затвора, трябва да сте в състояние да поддържате контакт със семейството си и с други лица по начин, който е възможно най-близък до нормалния. Това включва правото ви на свиждане поне два пъти месечно. По време на свижданията можете да получавате храна и други разрешени предмети.

Честота и продължителност на свижданията

В България има два вида свиждания в затворите, които можете да провеждате с членовете на вашето семейство или други лица - кратки (до 40 минути) и удължени свиждания (до 4 часа).

Имате право на поне две кратки свиждания на месец. В зависимост от вида и място на лишаване от свобода, свижданията се извършват със или без заграждение между лишените от свобода и посетителите. Със заграждения се провеждат свижданията в затворите, общежитията от закрит тип и арестите, а без заграждения – в общежитията от открит тип, в женските затвори и в поправителните домове. При свижданията без заграждение имате възможност за свободен достъп и физически контакт с посетителите (например, можете да се държите за ръце или да се прегърнете). Удължените свиждания не са ваше право – те се разрешават от началника на затвора само като награда. По време на такова свиждане също имате възможност за физически контакт с посетителите. 

Ако сте на възраст под 18 години, имате право на 90-минутни свиждания, без ограничения в тяхната честота.

Ако сте обвиняеми или подсъдими, настанени в арест, имате право да се срещате със семейството си, роднини или други лица най-малко два пъти месечно, с продължителност на свиждането не по-малко от 40 минути. В арестите не се допускат удължени свиждания. 

Ограничения и наблюдение

Всяко ограничение (като например броя или продължителността на свижданията, методите за наблюдение) трябва да бъде уредено от закона, обосновано и ограничено във времето.

Българското законодателство допуска ограничения на свижданията в затворите, но само по съображения за сигурност или като дисциплинарно наказание. Налагането на ограничение следва да бъде наложено с индивидуален акт. Необходимостта от ограничения трябва да бъде добре обоснована, индивидуално преценена и специфична за вашия случай.

Съгласно българското законодателство, началникът на затвора може да ви забрани да провеждате свиждания с определени лица за максимален срок от шест месеца, ако той/тя смята, че комуникацията с тези лица ви влияе отрицателно.  Ограничения на правото на свиждания на задържаните под стража се налагат от прокурора или съда, в зависимост от фазата на наказателното производство.

важно Администрацията на затвора не може да ви забрани свиждане с член на семейството ви.

Съгласно българското законодателство, свижданията в заведения от закрит тип и арести се провеждат при непосредствено наблюдение от надзиратели. 

Какви нарушения на човешките права може да възникнат?

Ако свижданията ви са неправомерно ограничени, а именно в ситуации, в които ограниченията не са разрешени от закона, ненужни са или са прекалено строги за вашия случай, това може да доведе до нарушаване на правото ви на личен и семеен живот.

Ако началникът на затвора ви е забранил свиждане или е приложил незаконни методи за наблюдение, можете да подадете оплакване до директора на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, до прокурора или до административния съд. Прочетете повече за това как да подадете оплакване.

 

Ресурси

Последно обновяване 22/04/2019