Ако съд установи, че сте публикували информация за нечий личен живот без това да е оправдано, ще Ви наложи санкция. В зависимост от типа на делото тези санкции могат да бъдат както наказателноправни, така и гражданскоправни.

И в двата случая съдията има свободата да определи колко тежка да е санкцията. Следователно, той/тя трябва да прецени какво обезщетение или глоба биха били пропорционални/съразмерни на нанесената с публикуваната информация вреда.

Прекомерно тежки санкции биха представлявали нарушение на свободата Ви на изразяване дори и изявленията Ви да съставляват неправомерна намеса в нечий личен живот

Наказателноправни санкции

Наказателноправни санкции за намеса в поверителни и лични въпроси могат да бъдат налагани в някои случаи, когато е нарушена поверителнсотта на нечия кореспонденция, например когато някой влезе в нечия електронна поща и прочете и разпространи намиращите се там писма.

Наказателноправните санкции са по-рядко срещани. Това е така, тъй като наказателноправните санкции обикновено включват допълнителни ограничения като създаването на криминално досие, което може да възпрепятства дадения човек при намирането на работа в някои сфери в бъдеще. Поради своята тежест наказателноправните санкции също така могат да накарат медиите да се въздържат от изпълнението на своите основни обществени функции в бъдеще.

Следователно, властите трябва да докажат, че същестува истинска нужда от налагането точно на такива санкции в конкретния случай и като вземе предвид, че засегнатото лице може да защити своите права и с по-леки мерки. Например като подаде иск за обезщетение в гражданско производство. 

Гражданскоправни средства за защита: обезщетение

Ако някой вярва, че Ваша публикация е нарушила правото му/й на личен живот, най-вероятно ще бъдете съден/а в гражданско съдебно производство. Подобно производство може да завърши с присъждане на обезщетение. Когато съдията решава какъв да е размера на това обезщетение, той/тя трябва да се увери, че е налице съразмерност между ограничението на Вашата свобода на изразяване и защитата на чуждия личен живот. Ето защо съдията трябва да прецени:

  • целта на разкриване на лична информация пред обществото
  • сериозността на намесата в чуждата лична сфера (например дали се касае за публикуването на много интимни или унизителни снимки, или пък за друга лична информация, която обаче съдържа не толкова увреждащи факти като местоположението на някого)
  • причинената вреда
  • размерa на присъжданите обезщетения по принцип в подобни случаи

Ресурси

Последно обновяване 13/03/2020