Двете страни в производството трябва да бъдат третирани равно.

Равенството означава, че на двете страни трябва да бъде дадена възможност да представят своите тези при равни условия. Никоя страна не трябва да бъде поставена в значително по-лоша позиция от другата.

пример Ако на вашия опонент е позволено да коментира някои доказателства в процеса, но на вас не, това вероятно е нарушение на принципа на равенство.

Равно, не еднакво

Принципът на равенство не изисква условията на двете страни да са абсолютно еднакви. 

пример Ако опонентът ви се представлява от група скъпо платени адвокати, съдът не е длъжен да ви предостави същия брой адвокати. Вместо това съдът трябва да ви предостави същото време и възможност да представите вашите доводи.

Има много аспекти на съдебния процес, при който равенството на двете страни е много важно. Например двете страни трябва да могат да представят своите доказателства, да оспорят доказателствата на другата страна и да представят своите доводи пред съда. Това включва и правото да научат и да получат достъп до доказателствата, представени на съда от насрещната страна. Това е важно, за да може страната да подготви коментарите си за доказателствата или да ги оспори.

При представянето на доказателства в съда обаче трябва да се има предвид, че само доказателства и свидетели, които съдът счита за относими, ще бъдат допуснати. Следователно отказът на съда да приеме доказателства, ако не е свързан с предмета на делото, няма да наруши равнопоставеността на страните.

Ресурси

Последно обновяване 23/03/2019