Всички съдилища трябва да работят открито и публично, така че техните решения да са достъпни за обществен контрол.

Това означава, че съдът не трябва да провежда изслушвания и да приема решения тайно, като гарантира, че работата на съда е открита и видима за обществеността. 

Право на публично изслушване

Вашето право на публично изслушване включва:

1. Право на устно изслушване, на което членовете на обществеността могат да присъстват

Правото на устно изслушване е приложимо към трите инстанции на производството. Прочетете повече за устното изслушване.

2. Право на публично обявяване на решението

Изискването решението да се произнася публично не означава, че всяко съдебно решение трябва да бъде обявено в съдебна зала с присъстващи членове на обществеността. Решението ще се счита за публично оповестено ако то се предостави на обществеността например чрез специален уебсайт. В зависимост от обстоятелствата по случая, някои части от решението могат да бъдат скрити.

пример Медицински данни за определено лице или друга поверителна информация могат да бъдат скрити.

Изключения

Обикновено изслушванията в съдебното заседание трябва да бъдат публични, което означава, че членовете на обществеността и пресата могат да присъстват в съдебната зала. Въпреки това, пресата и другите членове на обществеността могат да бъдат изключени от участие в някои изслушвания, ако има специални причини за това.

пример Закрити съдебни заседания могат да се провеждат, за да се защити непълнолетен, участващ в производството, да се защити личният живот на един от участниците, или когато дадено дело включва разглеждането на държавна тайна.

Във всички случаи, когато съдията вземе решение да проведе изслушване, което е закрито за обществеността, той/тя трябва да представи конкретни причини за това решение. Трябва да има мотиви за провеждане на закрито заседание за всяко изслушване или за част от изслушването.

пример Необходимостта от защита на свидетел не може да оправдае разглеждането на цялото дело в закрити заседания, ако свидетелят се разпитва само в едно заседание.

Ресурси

Последно обновяване 23/03/2019