Двете страни на производството трябва да са равнопоставени.

Равенството означава, че на двете страни трябва да се даде възможност да представят своите позиции по начин, който не ги поставя в значително по-лошо положение от другата. 

пример Ако на опонента ви е позволено да коментира някои доказателства в съдебното заседание, а на вас не, това най-вероятно ще бъде нарушение на изискването за равенство.

Равни, не еднакви

Равенството не означава, че и двете страни в процеса са абсолютно еднакви и се третират по един и същ начин. В административния съд държавата обикновено е в по-добра позиция, особено ако не можете да си позволите адвокат. Това трябва да бъде балансирано от съдията, който трябва да проведе свое собствено независимо разследване по делото. Ако е необходимо, съдията трябва да поиска допълнителни доказателства, които вие (или опонента ви) не сте представили.

Обхват

Има много аспекти на съдебния процес, при които равенството и на двете страни е много важно. Например двете страни трябва да имат възможност да представят свои собствени доказателства, да оспорят доказателствата на другата страна и да представят доводите си пред съда. Това също означава, че трябва да знаете за доказателствата, които опонентът ви е предоставил на съда и да имате достъп до тях.

Важно е да разберете, че когато съдът изглежда ограничава само вашите права, той не винаги ще наруши равенството ви. Например, когато представяте доказателства пред съда, трябва да помните, че съдът ще приеме само доказателствата и свидетелите, които са от значение за делото. Ето защо, ако съдът не приеме вашите доказателства, защото не са свързани с някой от важните въпроси по делото, равенството на страните няма да бъде нарушено.

Ресурси

Последно обновяване 23/03/2019