Всички съдилища трябва да работят открито и публично, така че техните решения да са достъпни за обществен контрол.

Това означава, че съдът не трябва да провежда заседания и да взема решения тайно, гарантирайки, че работата на съда е открита и видима за обществеността.

Право на публично гледане на делото

Вашето право на публично изслушване включва:

1. Право на устно изслушване, на което членовете на обществеността могат да присъстват

Административните съдебни заседания в България се провеждат в устно производство в първата и втората инстанция. Прочетете повече за устното изслушване.

2. Право на публично обявяване на решението

Изискването за публично обявяване на решението не означава, че всяко съдебно решение трябва да бъде обявено в съдебна зала с присъстващи членове на обществеността. Решението ще се счита за публично обявено ако то се предостави на обществеността, например чрез специален уебсайт. В зависимост от обстоятелствата по случая, някои части от решението могат да бъдат скрити.

пример Медицинските данни на лицето или друга поверителна информация може да бъде скрита.

Изключения

Обикновено изслушванията в съдебно заседание трябва да бъдат публични, което означава, че членовете на обществеността и пресата могат да присъстват в съдебната зала. В някои случаи съдът може да разглежда и да взема решения по конкретни въпроси в закрити заседания. Те включват разглеждането на искането за представяне на доказателства, решенията за предварително изпълнение на административен акт, обжалването на допустимостта, коригирането на грешки и др.

Ресурси

Последно обновяване 23/03/2019