В административния съд тежестта на доказване, че решенията или действията на държавните институции се основават на относими фактически обстоятелства и са законни, е на държавните органи.

Това също означава, че не може да бъдете задължавани да докажете или да предоставите на съда информация, която държавните институции трябва да имат. Държавната институция трябва да предостави на вас и на съда цялата информация, която е от значение за делото.

Но когато обжалвате отказа на държавния орган да издаде решение, вие трябва да докажете, че са налице необходимите фактически и правни предпоставки за това.

В административното дело вие имате право да представите колкото се може повече доказателства, които можете да съберете, при положение че опонентът ви е държавата. Важно е да запомните, че съдът може да допусне само доказателства, които са получени законосъобразно и които са важни и по този начин относими към делото.

Видове доказателства

Има много видове доказателства, които можете да използвате: писмени документи, видео, аудио и други файлове с данни, свидетелски показания, свидетелство на вещо лице и веществени доказателства. Всеки вид доказателство трябва да бъде представено съгласно процедурата, описана в Административнопроцесуалния кодекс. 

пример Ако представяте копие от оригинален документ на съда, автентичността му трябва да бъде заверена от лице, което има право да го направи.

Допустими доказателства

Съгласно българското законодателство всички представени в съда доказателства трябва да бъдат законно получени, т.е. съгласно предвидените от закона процедури. Използването на доказателства, получени чрез изтезания или нечовешко отнасяне (например, чрез физическо насилие или заплахи), не е допустимо и ще наруши правото ви на справедлив процес.

Свидетели

Можете да поискате от съда да призове свидетел, за да даде показания за обстоятелствата или фактите, които са от значение за вашето дело. Съдът не е задължен да покани всички свидетели, които сте предложили. Ако обаче съдът откаже да призове ваш свидетел, той трябва да даде достатъчно мотиви за такъв отказ.

Как да се оплачете

Отказът за допускане на доказателства не може да бъде обжалван отделно, но ако смятате, че съдът е допуснал грешка, като е отказал да приеме вашите доказателства или да призове свидетел, трябва да представите този аргумент при оспорването на решението пред по-горния съд.

Ресурси

Последно обновяване 03/05/2019