Ако извършителят наруши съдебната заповед за защита, пострадалото лице трябва незабавно да съобщи за нарушението в полицията, като се обади на спешната линия на телефон 112.

Начало на производството

Полицията упражнява контрол дали извършителят спазва решението на съда и наложените в него превантивни мерки. Следователно, полицията е длъжна да започне наказателно производство, ако получи информация, че извършителят е нарушил заповедта за защита, независимо дали пострадалото лице е подало молба в полицията или не. На практика, обаче, такава информация се предоставя най-често от пострадалото лице.

Обжалване

Ако пострадалото от домашно насилие лице подаде молба в полицията относно нарушаването на съдебната заповед за защита, но въпреки това прокурорът реши да не образува наказателно производство, постановлението на прокурора може да бъде обжалвано пред окръжния прокурор. Постановлението на окръжния прокурор може да се обжалва в апелативната прокуратура, чието решение може да се обжалва пред Върховната прокуратура. Прекратяването на започнато производство може да се обжалва пред районния съд, чието решение може да се обжалва пред окръжния съд. Постановлението на прокурора за спиране на производството може да се обжалва пред районния съд, чието решение е окончателно. Всички постановления на прокурора, които не са обжалвани в съда, могат да бъдат обжалвани пред висшестоящия прокурор.

Ресурси

Последно обновяване 18/08/2020