Пряка дискриминация е налице в случаите, когато се отказват права на дадено лице или когато то бива третирано по по-неблагоприятен начин, без наличието на обективна причина, а единствено въз основа на конкретни характеристики на лицето или въз основа на това какъв/каква е той/тя.

Пряката дискриминация често произтича от стереотипите, свързани с конкретни групи хора.

За да може дадено лице да докаже, че срещу него/нея е била извършена дискриминация, той/тя трябва да сравни отношението към него/нея с начина, по който е третирано друго лице, което не притежава същите характеристики (т.нар. защитени признаци). 

Пряка дискриминация може да възникне във всички сфери на живота, като например в работната среда, при достъп до стоки и услуги или във връзка със социални помощи и образование. 

Това ръководство съдържа подробна информация относно ситуации, в които е налице проява на дискриминация

пример В сферата на заетостта примери за проява на пряка дискриминация има в случаите, когато откажат да Ви наемат на работа, само защото сте от ромски произход или сте жена на възраст над 45 години, както и в случаите, когато жена е освободена от работа заради това, че е бременна или когато мъж получава по-високо заплащане от жена за извършването на същия вид дейност. В сферата на образованието пример за пряка дискриминация е, когато учебно заведение откаже прием на дете поради това, че неговото/нейното семейство изповядва дадена религия (примерно ислям). В сферата на услугите пример за пряка дискриминация би било, ако заведение откаже да допусне клиент поради цвета на кожата му/й или ако хотел откаже да настани дадено лице, тъй като то е от ромски произход или е гей или лесбийка.

Пряка дискриминация има също и в случаите, когато някой бива несправедливо третиран/а поради връзката му/й с друго лице (напр. роднина, приятел или колега). Това се нарича дискриминация по асоциация (или дискриминация по връзка).

пример Работодател отказва да изпрати служител на обучение, тъй като служителят, макар и хетеросексуален, открито подкрепя местната ЛГБТИ организация.

Пряката дискриминация също включва случаи, в които дадено лице търпи несправедливо третиране въз основа на грешно предположение. Това се нарича дискриминация по предположение.

пример Даден човек получава отказ за работа или отказ за достъп до услуга, тъй като работодателят или доставчикът на услугата погрешно го/я считат за мюсюлманин/ка, ром/ка или гей. 

В ограничен брой случаи е възможно да е налице пряко разграничително третиране, което да не съставлява дискриминация. За повече информация относно тези случаи, вижте изключенията.

Ресурси

Последно обновяване 31/03/2020