Непряка дискриминация е налице в случаите, когато се прилага еднакво третиране спрямо всички, но то се отразява по-зле на едни, отколкото на други.

Непряка дискриминация е, когато привидно неутрално действие, политика или правило, което се отнася за всички, има по-неблагоприятен ефект или последици за едни лица, в сравнение с други, поради конкретни техни характеристики (т.нар. защитени признаци). 

Важно е да се отбележи, че съществуват ситуации, при които дори и да е налице неблагоприятен ефект или последици, е възможно да няма дискриминация, ако третирането е било обосновано. За да се докаже, че дадено третиране е обосновано, е необходимо да се докаже, че конкретната практика има законна цел (има реална нужда от такава практика) и че практиката е пропорционална на тази цел. С други думи, че тази практика е наложителна и не съществуват алтернативни, по-недискриминативни средства. 

пример Примери за непряка дискриминация включват следните ситуации: ако условие за кандидатстване за определена професия е владеенето на официален език на нивото на носител на езика, което би могло да е в ущърб на кандидати от малцинствени групи; изиксване за минимална височина като условие за работа, което би поставило жените в по-неблагоприятна позиция или поставеното от работодател условие да се покрие тест за физическа подготовка, което би действало в ущърб на по-възрастните кандидати.

Понякога е трудно на практика да се разграничи непряката дискриминация от допустимото разграничително третиране.

пример Работодател може да постави законово обосновани изисквания, свързани със степента на владеене на официалния за страната език, по отношение на онези служители, които редовно общуват с клиентите. Но същотото условие може да се счита за необосновано високо изискване и да се приеме за непряка дискриминация въз основа етническа принадлежност, ако се отнася до служители, които чистят забранените за външни лица помещения.

Ресурси

Последно обновяване 31/03/2020