Как да се оплачете от условията в помещението за задържане и да поискате обезщетение?

Когато Ви арестуват, ще Ви настанят в килия за задържане в полицейско управление. Вие имате право да бъдете настанен/а при условия, които не са нечовешки и унизителни. Прочетете повече за условията в помещението за задържане.

Жалба до полицията и до административния съд

Ако смятате, че условията в килиите за задържане нарушават правата Ви, можете да подадете жалба за това пред полицейското управление, отговарящо за това място за задържане. Можете също да поискате обезщетение, ако смятате, че сте претърпели имуществени или морални вреди.

Процедура

Когато подадете жалбата, трябва да обясните всички относими факти, вида на нарушението, как се е случило и да добавите доказателства, ако имате такива. Съответния орган няма да уважи жалбата Ви, без да прецени дали е имало нарушения. Полицията може да Ви поиска допълнителни обяснения или документация, когато е необходимо. Имате право да получите писмен отговор на жалбата си в рамките на един месец. Ако не сте доволен/а от решението на полицията, можете да го обжалвате пред по-висша инстанция. Полицията трябва да посочи къде можете да обжалвате в своето решение. Също имате право на обезщетение за лоши условия на задържане. Можете да подадете иск съгласно специалния закон за обезщетение в административния съд. Поддържането на места за задържане от полицията и настаняването в тях на задържани е административна дейност и поради това се контролира от административните съдилища.

Жалба до Регионалната здравна инспекция

Ако сте бил/а прегледан/а от лекар по време на периода на арестуване и не сте бил/а доволен/а от качеството на полученото лечение, можете да подадете жалба до Регионалната здравна инспекция (РЗИ) на Министерството на здравеопазването. РЗИ е длъжна да разследва жалбата Ви в рамките на седем дни и да Ви информира за резултатите три дни след приключване на проверката. РЗИ може да санкционира отговорната институция или лице. 

Ресурси

Последно обновяване 01/02/2020