Не съществува изчерпателен списък на нещата, касаещи личния живот, които могат или не могат да бъдат оповестявани. Допустимостта на публикуваната информация трябва да бъде преценявана във всеки отделен случай спрямо обстоятелствата.

Преценка

За да преценим дали публикуваната информация необосновано засяга нечий личен живот, е важно да вземем предвид съдържанието, формата и резултата от публикацията. По-специално е необходимо да оценим:

  • Нивото на вмешателство в чуждия личен живот
  • Начинът, по който информацията относно нечий личен живот е публикувана
  • Начинът, по който засегнатият човек е представен в публикацията
  • Cтепента на разпространение на информацията
  • Нанесената вреда на засегнатия човек от публикацията

пример Публикуването на основни факти от личния живот на някого като например данни от биографията му/й би могло да бъде оправдано поради обществения интерес. Въпреки това трябва да са налице много сериозни причини, за да бъде оправдано публикуването на особено лична, интимна информация например снимки, които показват засегнатия човек по време на лечение в болница.

Публикуване на снимки

Въпреки че свободата на изразяване покрива и публикуването на снимки, те са сфера, в която защитата на правата и репутацията на други хора придобива особена тежест.

В зависимост от контекста, в който са направени и публикувани, снимките на първа страница, които разкриват детайли за личния живот на някого, могат да създадат много силно чувство за вмешателство в личния му/й живот или дори чувство за преследване. Подобно вмешателство може да включва например продължителен тормоз на знаменитости от жълтата преса чрез публикации на снимки, разкриващи тяхното местоположение, с единствената цел да се задоволи любопитството на аудиторията. 

Ресурси

Последно обновяване 13/03/2020