Вашето дело трябва да бъде разгледано в разумен срок. Важно е да се избегне прекалено дълъг период на несигурност във вашия правен статут и да се поддържа доверието в работата на съдилищата.

Не се допускат дълги периоди от време без активност по дадено дело. Честата смяна на съдиите или прекомерното им натоварване не може да се използва като извинение за прекомерни забавяния по вашето дело.

Що е разумен срок?

Разумната продължителност на процеса зависи от обстоятелствата по всяко дело. За да определите дали съдилищата (или държавата като цяло) могат да бъдат обвинявани, че им е отнело прекалено дълго време, за да се справят с вашия случай, трябва да се вземат под внимание следните неща:

  • Cложността на вашето дело
  • Bашето собствено поведение и действията на другата страна
  • Поведението на съда и на държавните органи
  • Kакъв е залога на изхода на производството

Ответната страна

Обикновено съдът не може да бъде обвиняван за вашето поведение или за действията на другия участник, като например неучастието в съдебни заседания или използването на т.нар. тактики за отлагане, като подаването на различни искания без основание. Ако обаче само една от страните забави производството, съдът следва да използва правомощията си, за да гарантира, че процесът ще се движи ефективно. Дълги периоди от време, при които няма активност по делото, обикновено не са допустими.

Как да се оплачете

Вие може да подадете жалба за бавност пред по-горния съд, който, ако я намери за основателна, ще даде конкретни указания за по-бързо решаване на вашето дело. След приключване на производството можете да подадете заявление за обезщетение за прекомерна продължителност до Инспектората на Висшия съдебен съвет.

Ресурси

Последно обновяване 31/03/2019