За да бъде законно принудителното настаняване, процедурата за настаняване трябва да е ясно обяснена в закона и да е спазена.

В България процедурата за настаняване в психиатрична болница против волята на настаняваното лице (задължително лечение) е обяснена в Закона за здравето.

Процедурата за настаняване трябва да следва упоменатите по-долу стъпки:

Стъпка 1 – Преглед в болницата

Ако сте доведен като спешен случай в болницата/диспансера, директорът им може да реши, че се нуждаете от лечение за 24 часа. В изключителни случаи този срок може да бъде продължен с до 48 часа с решение на районния съд. 

Ако директорът на болницата/диспансера реши, че се нуждаете от по-продължително задължително лечение, той/тя ще изпрати искане за това, заедно с необходимите доказателства и мнение на психиатър, до районния съд. 

Вашето настаняване на задължително лечение може да бъде поискано и от прокурор. 

Стъпка 2 – Уведомяване на съда

Ако директорът на болницата/диспансера е решил, че имате нужда да останете на лечение 24 часа в лечебното заведение, той/тя трябва да поиска това от съда в рамките на 24 часа, като приложи описание на причините, които налагат това лечение.

Стъпка 3 – Уведомяване от съда

Вие трябва да бъдете уведомен/а от съда за искането да бъдете настанен/а на задължително лечение. Вие можете да възразите и да представите доказателства в рамките на 7 дни. Съдът е длъжен да насрочи заседание в рамките на 14 дни, след като получи искането.  

Вие и Вашият адвокат трябва да бъдете уведомени за съдебното заседание и да присъствате на него. Ако нямате адвокат, такъв ще Ви бъде назначен от съда (вижте следващите стъпки). В случай, че не се чувствате способен да отидете до съда, съдът ще дойде при Вас, тъй като е задължително съдията да добие лично впечатление от Вас. 

В изключителния спешен случай, когато останете в болницата за 72 часа, съдът трябва да насрочи заседание незабавно и Вие ще бъдете доведен/а на заседанието от персонала на болницата. 

В спешния случай директорът на болницата е задължен да информира Ваш близък или роднина. 

Стъпка 4 – Уведомяване за съдебното заседание

След получаване на информацията, съдията трябва незабавно да уведоми прокурор, Вашия адвокат, болницата и вещо лице-психиатър за датата на разглеждане на Вашето настаняване на задължително лечение. 

Стъпка 5 – Съдебно заседание

В общия случай заседанието трябва да се състои в 14 дневен срок, след като съдът получи документите за искането на Вашето настаняване. 

На заседанието трябва да присъствате Вие, Вашият адвокат, прокурор и вещо лице-психиатър (който ще даде мнение).

Съдията може да назначи психиатрична експертиза, която ще се проведе до 14 дни, ако има доказателства, че Вашето състояние представлява опасност за Вас или за околните и ако психиатър е потвърдил, че Вие страдате от някакво психично разстройство или увреждане. Съдът трябва да Ви изслуша, след като вещото лице- психиатър даде своето заключение. 

Заседанието в спешния случай трябва да се проведе на следващия ден, след като съдията е получил документите и в този случай той/тя може да позволи лечение в рамките на 48 часа.

Стъпка 6 – Мотивирано решение на съда

Съдът може първоначално да потвърди настаняването в психиатрична болница за срок от до 3 месеца. Решението трябва ясно да посочва основанията, поради които Вие сте настанен/а на лечение и особено защо това е необходимо във Вашия случай. Причините не могат да бъдат повърхностни или общи. 

Решението трябва да посочва болницата, в която ще се проведе лечението Ви и дали можете да давате информирано съгласие за лечението. Ако съдът прецени, че не сте в състояние да давате информирано съгласие, той ще назначи лице от кръга на Вашите близки да правят това. 

Стъпка 7 – Уведомяване за решението

Решението трябва да бъде предоставено на Вас, на Вашия адвокат и на другите участници в заседанието.

Стъпка 8 – Обжалване

Вие имате право да обжалвате решението в рамките на 7 дни от деня на неговото постановяване. Вие можете да подадете жалба, ако мислите, че има грешка по отношение на фактите или на правната обосновка или ако някое от основните Ви права са били нарушени. Процедурата на обжалване е регламентирана в Закона за здравето.

Какви нарушения на правата на човека са възможни?

В случай, че процедурата по Вашето настаняване на задължително лечение не е била спазена според изискванията, това може да доведе до нарушение на правото на свобода и сигурност на личността. 

Прочетете повече за възможностите за обжалване.

Ресурси

Последно обновяване 22/01/2020