Какви са изискванията за законно принудително настаняване в психиатрична болница?

Решението за настаняване на човек в психиатрична институция против волята му е много сериозно ограничаване на физическата му свобода. То може да причини тревожност и чувство за унижение. 

Правата на човека го определят като задържане. Затова такова решение трябва да се взема внимателно и да бъде законно. Законно е принудителното настаняване, което е позволено от закона и е извършено непроизволно. Във всеки конкретен случай трябва да се преценява дали настаняването е наистина необходимо и дали има други начини за извършване на експертиза.

Настаняване, позволено от закона

Законност означава, че законът ясно определя случаите, в които някой може да бъде настанен в психиатрична институция против волята му. Законът трябва да регламентира както основанията за настаняването, така и справедлива и прозрачна процедура за него.

В България, настаняването в психиатрична болница за експертиза е свързано с Вашето наказателно дело. Решението в досъдебна фаза се взима от първоинстанционния съд (съдия и двама съдебни заседатели) по предложение на прокурора, а в съдебна фаза – от съда, който разглежда делото, по искане на някоя от страните или служебно. Основанията и процедурата по настаняване са обяснени в Наказателно-процесуалния кодекс.

Настаняване без произвол

Наличието на закон и процедура невинаги гарантират, че ще се вземе най-доброто решение относно настаняването. Освен да бъде позволено от закона, принудителното настаняване трябва да е извършено без произвол. За да се избегнат случаи на произволно настаняване, трябва да се вземат предвид следните обстоятелства: 

  • Лицето да е заподозряно или обвиняемо в наказателно производство
  • Експертизата да е важна за делото
  • Експертизата да не може да бъде извършена по друг начин
  • Лицето да не е задържано по-дълго от необходимото за целите на експертизата и отколкото е допустимо по закон 
  • Решението за принудително настаняване ясно да посочва защо състоянието на лицето изисква експертиза, извършена по този начин
  • Решението да е взето след справедлива и адекватна процедура, каквато е разписана в Наказателно-процесуалния кодекс 
  • Властите да не подхождат злонамерено  - те не трябва да имат скрити или непочтени подбуди за Вашето настаняване
  • Вие да бъдете настанен/а на място, което действително е предназначено за извършване на експертиза – в България, това е психиатрична болница 

Какви нарушения на правата на човека са възможни?

Ако Вашето принудително настаняване не отговаря на законни основания, на процедурните изисквания на Наказателно-процесуалния кодекс или не е било правилно проведено и адекватно обосновано, това може да доведе до нарушаване на правото на свобода и сигурност на личността. 

Ресурси

Последно обновяване 06/04/2019