Как да оспорите законността на ареста и да поискате обезщетение?

Право на обжалване

В това ръководство са обяснени основанията и процедурата за арест в случаи на обосновано подозрение. Може да има ситуации, при които полицията не следва тези основания и процедури, което прави ареста незаконен. В тези случаи имате право да се оплачете от действията на полицията.

Какво можете да поискате?

Тъй като периодът на ареста може да бъде само до 24 часа, е трудно да постигнете освобождаване, докато сте задържан/а. Но законът предвижда такава възможност, макар че не е познат успешен случай. Европейският съд по правата на човека е установил нарушение срещу България поради невъзможността жалбоподателите да постигнат освобождаване, докато са задържани в полицията. В допълнение, можете да поискате обезщетение за противозаконно задържане. В повечето случаи, за да получите обезщетение, трябва да оспорите законността на ареста, след като Ви освободят или Ви задържат под стража.

Ситуации

Могат да се случат следните три ситуации:

  • Вие сте арестуван/а и искате да обжалвате законосъобразността на Вашия арест, докато сте в полицейско задържане. В такива случаи можете да поискате от административния съд да обяви ареста Ви за незаконен и да Ви освободи. Съдът трябва да може да произнесе решението си, докато сте задържан/а, т.е. в рамките на 24 часа.
  • Смятате, че сте бил/а арестуван/а незаконно и вече не сте в полицейско задържане. В такъв случай можете да предявявате граждански иск за обезщетение съгласно специалния закон.
  • Бил/а сте задържан/а като мярка за неотклонение и задържането под стража е било отменено, или сте станал/а жертва на нарушение на член 5, § 2 - 4 от Европейската конвенция за правата на човека. В тази ситуация можете да предявите граждански иск за обезщетение съгласно специалния закон.

Ресурси

Последно обновяване 01/02/2020